New Vintage

Kolekcja foteli New Vintage redefiniuje i uwspółcześnia przykłady wzornictwa z okresu PRL-u. Ukazuje przemianę foteli, które zostały poddane renowacji stolarskiej oraz tapicerskiej. Fotele zachowują swoją funkcję, lecz dzięki zastosowaniu różnorodnych technik wykończeniowych przybierają odmienny charakter. Renowacja traktowana jest bowiem jako proces nadpisywania historii zastanego przedmiotu, a sam mebel jako baza do odwrotu od powtarzalności, wyraz ekspresji indywidualności.

Na prezentowaną kolekcję składają się fotele zestawione w pary bliźniaczych modeli. Kultowy fotel typ 300-190 proj. H. Lis, zwany Liskiem, fotel typ B-8502 produkowany w Radomsku, kubaturowy fotel Bolek z lat 80. czy niezidentyfikowany model nawiązujący do fotela 300-177. Ułożenie ich w pary ma ukazywać kontrast pomiędzy transformacją mebli w odmiennych stylistykach. W kontrastowych parach z jednej strony znajdziemy powrót do stylu międzynarodowego – wyeksponowanie szlachetności drewnianego surowca w połączeniu ze współgrającą tkaniną w plecionkowym splocie, utrzymane w stonowanej kolorystyce, stanowią egzemplifikację zachowania estetyki prostej formy. Z drugiej strony przemiana fotela wynika z potrzeby nadania mu indywidualnego wyrazu. Zastosowana kolorystyka i kontrastowe połączenia stanowią odwołanie do stylu memphis, op-artu czy sztuki abstrakcyjnej.

Prezentowane fotele stanowią połączenie współczesności z szacunkiem dla historii i rzemiosła. Zachęcają do poszukiwania twórczych rozwiązań by przywracane meble odpowiadały współczesnym potrzebom jednostek.

Fot. Dawid Majewski

Privacy Preference Center

This site is registered on wpml.org as a development site.